Köpek ilanlarıAlman Kurdu kategorisinde 33 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Alman Çoban Köpeği

Alman kurdu yavrusu ve fiyatları

Türkiye’de bilinen ismi ; K9 köpeği, Kurt, Alman çoban köpeği gibi bir çok isim ile adlandırılır. Literatürde German Shepherd Dog kayıtlıdır. Tarih sayfalarına baktığımız zaman Alman Çoban köpeği insan ırkının yaşamı boyunca her alanda yardımcı olmuştur. Bu sebepledir ki en çok sahiplenilen köpek ırklarının başında gelir. Dünyada ve Ülkemizde en popüler köpek ırkı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Alman kurdu kendi ırkında ikiye ayrılmaktadır.

1 Showline Alman Çoban köpeği
2 Workline Alman Çoban köpeği

Showline Alman Çoban

Alman kurdu arasında daha çok ev yaşamımız da tercih edilen türüdür. Showline Alman Kurdu düşük bel oluşu ve uzun tüyleri ile dikkat çekmektedir. Safkan bir Showline alman kurdunda en çok aranan özellikler düşük bel oluşu, tüy yapısı ve kürkünün rengidir. Kızıl renkli tüyleri ile daha çok kendine çekmektedir. Bu ırk doğduğu andan gelişim süreci boyunca kulakları, renk yapısı ve fiziki yapısı olarak gelişimini hızla devam ettirir. Alman kurdu sahiplenmek isteyen kişilerin alman kurdu fiyatları araştırmadan önce Alman çoban köpeği özelliklerini tam olarak araştırması daha doğru olacaktır.

Hayalimizdeki düşük bel alman kurdu yavrusu diğer köpek ırklarına göre safkanlığını ve özelliklerini anlayabilmek için anatomik ve fiziki özellikleri bilgisine sahip olmamız gerektiğini her zaman yinelemişimdir. Doğduğu andan itibaren erişkin olduğu süre içerisinde kulaklarından, renk yapısına, fiziki yapılanmasına kadar hızlı değişim yaşamaktadır.  Bu cinsi sahiplenirken yavrunun fiyatından önce, özelliklerini araştırmak en doğrusudur. Mümkün olduğunca yavrunun bebeklik döneminden gençlik ve yetişkin olma dönemine kadar olan fiziki değişimin ne şekilde seyrettiğini çok iyi öğrenmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde satıcının anlatımları yönünde hareket edip, ileride hayal kırıklığına uğramamız bazen kaçınılmaz olabilir.

Evcil hayvan yetiştiriciliği yapan lisanslı üreticiler ve profesyonel kişiler Alman kurdu fiyatları belirlemede öncelik etmektedirler. Safkan bir Alman Çoban köpeği fiyatları 3.000 TL ila 8.000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Hatta bağızı durumlar da daha da yüksek rakamlara Alman Kurdu yavrusu fiyatları ile karşılaşabiliriz. Alman Çoban köpeği fiyatları belirlenmesinde soy kütük belgesi önemli rol oynamaktadır. Bilinen ve çokça tanınan Alman Çoban köpeğinin yavrusunu geçmiş kan hattından atalarından dolayı yüksek rakamlara da olsa sahiplenebilirsiniz. Alman Kurdu sahiplenmek isteyenlerin bu şecere belgelerini de incelemesi önem arz etmektedir.

Alman Çoban köpeği özellikleri

K9 köpeği özellikleri Gösterişli, dengeli ve güçlü oluşu ile ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde, düşük bel, kızıl renkli olarak tarif edilir. Pas rengi, kahve rengiyle birlikte siyah ya da tamamen siyah renkleri de karşımıza çıkabilmektedir. Burun her zaman siyahtır. Hafif fakat güçlü kemik yapısıyla sağlam, adaleli ve hafif dikdörtgen vücut yapısı vardır, başı vücuduyla orantılı olmalıdır. Hafif konveks alın yapısına sahiptirler.

Güçlü makas ısırması kapanan dişleri, vücutla birleşen yeri geniş ve uca doğru sivrileşen dik ve öne bakan kulakları vardır (Altı aydan küçük yavrularda hafif öne kıvrık olabilir) Gözler badem şeklinde, koyu renkli ve zeki ifadesidir. Tüylü kuyruğu neredeyse yere dek iner. Ön bacaklar ve omuzlar adaleli, baldırlar güçlü ve sağlamdır. Yuvarlak ayakları sert tabanlıdır. Uzun veya kısa tüylü olabilirler.

Alman Çoban köpeği bakımı ve beslenmesi

Alman çoban köpeği yavrusu anne sütünden kesilmesinden itibaren, gençlik dönemine dek olan sürede eklem destekli mamalarla beslenmesi son derece doğru olacağı kanaatindeyim. Yetişkin olması durumunda, kuru mama ile beslemek yerine, tamamen doğal gıdalar verilmes daha faydalı olacaktır. Dikdörtgen ve arka ayaklara doğru bel çizgisinin yere düşmeye başlamasından dolayı, kalça çıkıklığı olarak adlandırılan eklem yeri problemi yaşama riski bulunmaktadır. Özellikle 1,5 yaşına kadar veteriner hekimin tavsiye edeceği eklem destekli mama kullanılması isabetli beslenme yöntemi olacaktır. 1,5 yaşından itibaren doğal gıdalara geçilmesi faydalı olacaktır.

Alman çoban köpeği yada Alman kurdu, kökeni Almanya olan bir köpek ırkıdır.  Ülkemiz de kurt köpeği olarak da bilinirler. Büyük, atletik ve güçlü olduğu kadar zeki olması, doğru yetiştirildiğinde bu köpeği mükemmel bir aile veya koruma, yahut iş köpeğine dönüştürür. Showline ve Workline olmak üzere 2 türü bulunmaktadır.
Alman Çoban Köpekleri'nin boyları dişilerde 57,5 cm, erkeklerde ise 62,5 cm'dir. 2,5 santimetreye kadar sapma olağan karşılanır. Ağırlıkları ise dişilerde 22-32, erkeklerde ise 35-40 kilogram arasındadır. Yüzü sert hatlıdır.
Üst sınıf: Köpek
Ortalama yaşam süresi: 9–13 yıl
Köken: Almanya
Mizaç: Uyanık, Atik, Meraklı, İtaatkâr, Sadık, Kendinden Emin, Cesur, Zeki
Kilo: Dişi: 22–32 kg, Eril: 30–40 kg
Boy: Dişi: 55–60 cm, Eril: 60–65 cm