Köpek ilanlarıPug kategorisinde 20 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

 

Pug ırkı hakkında bilinmesi gerekenler

Pug ırkı tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İlk görüldüğü bölge asya olarak bilinmektedir. Kökeni henüz tam olarak bilinmiyor. Pug ırkının en belirgin karakteristik özelliği sahibine oldukça fazla sevgi beslemesidir.

Diğer köpek ırklarının hiç birine benzemeyen görünümü ile dikkat çekmektedir. Pug ırkı Ülkemiz de oldukça popüler bir köpek ırkı haline gelmiştir. Büyük gözleri ve kısa basık burun yapısına sahiptirler. Görünüm olarak her ne kadar şirin olsalar da nefes alma gibi sorun yaşamaktadır. Yazımızın devamın da Pug köpeği ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Pug veya mops, Çin kökenli bir süs köpeği ırkı. Kırışık bir yüze, basık bir burna ve sarmal bir kuyruğa sahiptir. Farklı renklerde görülebilen kısa ve parlak bir kürkü; iyi gelişmiş, kaslı ve köşeli bir vücudu vardır. Pug cinsi köpekler, küçük boyuna ve karakterine istinaden multum in parvo olarak tanımlanır. 

 

Bilimsel adı: Canis lupus familiaris

Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl

Kariyerine başladığı yer: Çin

Mizaç: Uysal, Alımlı, Akıllı, İnatçı, Sosyal, Oyuncu, Sessiz, Dikkatli

Renkler: Siyah, Fawn, Silver Fawn

Boy: Erkek: 30 cm (Omuz başından), Dişi: 25 cm (Omuz başından)

Pug Özellikleri

Küçük ırk diye tabir edilen kategoride yer almaktadır. Uluslar arası fiziksel sınıflandırmada minyatür köpek ırkları kategorisinde yer bulmaktadır.

Erkek ve dişi pug boyutları 10 -15 cm arasındadır.

Erkek ve dişi pug kilo olarak 5-8 kg aralığındadır.

Oldukça büyük ve yuvarlak kafa yapısına sahiptir.

Alnında buruşukluklar yer almaktadır.

Pörtlek gözlere sahiptir.

İnce ve yumuşak kulak yapısına sahiptir.

Kısa ve küt burunludur.

Kısa ve düz bir tüy yapısına sahiptir.

Gümüş, kayısı, kahverengi ve siyah renkleri bulunmaktadır.

Aşırı sıcak ve soğukları sevmezler.

Burun yapısından dolayı nefes darlığı problemi yaşamaktadır.

Pug Karakteri

Pug ırkı incelendiğinde karateristik olarak sevecen ve mutlu bir yapıya sahiptir. Ailesini sever ve ailesi ile vakit geçirmeye bayılır. Yalnızlığı sevmeyen bu özel ırk ihmal edilmeye gelemez. Genel olarak pug ırkı sakin bir yapıya sahiptir. Sevgi dolu oluşuyla dikkat çekmektedir. Tanıdığı ya da tanımadığı farketmez herkese oldukça ılımlı yaklaşırlar. Saldırgan ve asabi tavırlar sergilemezler. Çocuklarla oldukça iyi geçinirler. Çocuğu olan aileler için önerilmektedir.

Pug Beslenmesi nasıl olmalı ?

Pug ırkı sahiplenen kişilerin diğer ırklara nazaran daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Pug ırkının kronik nefes darlığı problemi unutulmamalıdır.

Kemik ve ev yemekleri kesinlikle verilmemelidir. Pug ırkına sahipseniz minyatür ırk maması tercih etmelisiniz. Farklı gıdalar ile beslemek gibi yanlış hareketleriniz istenmeyen sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Pug fiyatları

Pug yavrusu sahiplenmek isteyenler profesyonel üretici ya da ruhsatlı petshoplardan pug fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilecektir. Günümüz de pug fiyatları 3.500 TL – 6.000 TL aralığında değişmektedir. Sayfamız da ki pug ilanları üzerinden de detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.