Köpek ilanlarıKafkas Çoban kategorisinde 11 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Kafkas çoban köpeği, Kafkasya’da yaşayan nadir görülen köpek cinsidir. Kafkasya"ya Tibet'ten 2000 yıl öncesin de geldiği varsayılmaktadır. Kafkas dağlarının, Çerkez bölgesinde yaygın bir şekilde görülmektedir. Kafkas çoban köpeği boyutları ile ünlüdür ve iri bir köpek ırkıdır. Heybetli görünümü ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Kafkas çoban Kilo: Erkek: 50 – 100 kg (Yetişkin)

Kafkas Çoban köpeği Boy: Dişi: 67 – 70 cm (Yetişkin)

Kafkas çoban köpeği Ortalama yaşam süresi: 10–13 yıl

Kafkas çoban köpeği karakteri: Atik, Baskın, Sert bir köpek ırkıdır.

Kafkas çoban ırkı Kariyerine başladığı yer: Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Sovyetler Birliği, Çerkesya

Kafkas çoban köpeği renkleri: Siyah, Beyaz, Fawn, Krem Rengi, Rust, Gri

Genellikle çobanların yoğun talep gösterdiği bu köpek ırkının Kafkas çoban yavru fiyatları, 4.000 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir. Kafkas çoban fiyatları aralığının değişkenlik göstermesinde ki başta gelen faktör, dişi erkek cinsiyet durumunun yanında ırk geçmişi yani şecere durumudur.

Kafkas çoban köpeği özellikleri ; Kafa yapısı çok büyük ve geniş bir biçimdedir. Kafkas çoban ırkı Ağzı büyük kuvvetli çene yapısı vardır. Kulakları sarkık durumda geniş ve derin biçimde olur. Bacakları çok kuvvetli pençeleri çok güçlüdür. Ayaklarında sarı rengi mevcut fakat yukarıda doğru çıkmakla beraber siyahlık kısmı artmaktadır. Göğsünün altında da siyah alan artmaktadır. Gri, kahve ve siyah tonları şeklinde renkleri mevcut olabilmektedir. Koruma açısından çok özellikli bir köpek olduğu için düşmanlara karşı hırçın bir yapısı vardır ve pençelerini kullanacak durumdadır. Çene yapısının kuvvetli olması da bunu düşmana karşı etkili bir köpek haline getirir. Akıllı ve zeki bir köpektir. Soğuğa karşı çok iyi bir köpektir. Evinizi, arazinizi veya çiftliğinizi çok iyi şekilde korur. Küçük çocuklarla bırakılmaması gerekir. Ailenin dışındaki insanlara karşı her zaman tepki veren bir köpektir o nedenle dikkatli olunmalıdır. Bulunduğu alanı korumak için kendini feda edecek düzeyde bir köpektir. Çok fazla korumacıdır. Diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla arası iyi değildir. Sıcaklarla arası çok iyi ama soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Kafkas çoban köpeği ırkını tam anlamı ile tanıyabilmek için bu ırkı tam anlamı ile bebekliğinden erişkin dönemine kadar yaşayarak öğrenilmesi gerektiği kanaatindeyim.

 

Türkiye’de üretilen köpeklerin başında Kangal, Akbaş, Kafkas ve Türk tazısı gelebilmektedir. Bunlarla ilgili daha çok bilgiler üretilmektedir. Özellikle soğuk yazdığımız illerde bu köpeklerin üretimleri mevcuttur. İyi bir sürü köpeği olmasının yanında, büyük bahçeli evler için de son derece aktif koruma köpeği olmakla birlikte görünümü itibari ile bulunduğu ortama son derece keyif katan bir köpek ırkıdır.