Köpek ilanlarıToy Poodle kategorisinde 481 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Toy Poodle ırkı hakkında bilinmesi gerekenler

Toy poodle türkçe çevirisi Oyuncak Kaniş diye geçmektedir. Toy Poodle, strese karşı son derece hassastır. Evlerinde ailevi sorunlar varsa, mideleri mide bulantısı, sindirim bozuklukları ve anksiyete ile sonuçlanabilir. Toy Poodle, huzurlu ve uyumlu bir yuva isteyen huzurlu, hassas köpeklerdir. Toy poodle sahiplenme ve evinize getirmeden önce kendi özel hayatınızı da gözden geçirmenizde fayda olacağı aşikardır.

Toy Poodle köpekler insanlar tarafından sahiplenme için en fazla tercih edilen köpek ırklarından birisidir. Bu ırkın küçük boyutlu olması ve sahip olduğu karakteristik özellikleri insanların tercih etme oranını artırır. Bu nedenle ırktaki köpekleri sahiplenmek isteyenler için bir kategori oluşturduk ve sahiplenebilecekleri poodle köpekleri bir araya getirdik. Eğer bu ırka ait köpeği sahiplenmek istiyorsanız köpekleri inceleyebilir ve bu köpeği sahiplendiğinizde bakım, eğitim, beslenme ve temizlik hakkında neler yapabileceğinizi bu sayfadan öğrenebilirsiniz. Toy poodle türkçe çevirisi Oyuncak Kaniş diye geçmektedir. Toy Poodle, strese karşı son derece hassastır. Evlerinde ailevi sorunlar varsa, mideleri mide bulantısı, sindirim bozuklukları ve anksiyete ile sonuçlanabilir. Toy Poodle, huzurlu ve uyumlu bir yuva isteyen huzurlu, hassas köpeklerdir. Toy poodle sahiplenme ve evinize getirmeden önce kendi özel hayatınızı da gözden geçirmenizde fayda olacağı aşikardır.

Toy poodle ırkı görünümü ile tam olarak adının karşılığını bulmuştur. Peluş oyuncaklara benzetildiğinden dolayı "toy - yani oyuncak poodle " olarak adlandırılmıştır. Günlük hayatta köpeklerden anlamayan kişiler tarafından peluş oyuncaklarla çok sık karıştırılmaktadır. Toy poodle ırkı yüksek enerjisi ile dikkat çekmektedir. Enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen bu özel ırk aynı zamanda fazlasıyla oyuncudur. Özellikle çocuklu ailelerin tercihi olan ve apartman içerisinde yaşayan kişiler için en ideal köpek ırkı diyebiliriz. Köpek sahiplenmek isteyen fakat bu sorumluluktan korkan kişiler içinde en doğru seçim Toy poodle olacaktır. Toy poodle bakımı kolay, zeka kapasitesi yüksek olduğu için eğitimde istisnasız istediğiniz herşeyi yada ev içerisinde yapmasını istemediğiniz davranışları rahatlıkla öğretebilirsiniz. Bu sebeple ilk defa yavru köpek sahiplenecek kişiler için doğru tercih olarak Toy poodle gelmektedir.

Toy poodle Tarihi

 Toy Poodle'ın kökenleri biraz belirsiz olsa da, cinsin su toplayıcı olarak çalıştıkları Almanya'da ortaya çıktığına inanılıyor. Üç boyuttaki Kanişten, Oyuncak geliştiren sonuncuydu. Ancak Toy Poodle'ın kalabalığın favorisi olması uzun sürmedi. Bu köpekler özellikle kraliyet ailesi arasında, yani Kral Louis XVI arasında popülerdi. Aslında, Kral Oyuncak Kaniş'e o kadar aşık olmuştu ki, cins resmi olmayan bir şekilde Fransa'nın ulusal köpeği haline geldi. 1886'da Kaniş, Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) tarafından tanındı. O zamandan beri Toy Poodle popülaritesini korudu ve her üç boyut da en popüler köpek ırkları arasında yer alıyor.

Toy Poodle Özellikleri

Evinizde Poodle ırkına ait bir köpeğin bulunmasını istiyorsanız öncelikle ırkın özelliklerini bilmeniz gerekir. Toy poodle özellikleri sayacak olursak bitiremeyiz fakat sizlere en bilinen ve en çok dikkat çeken özelliklerinden bahsedebiliriz. Peluş oyuncak gibi görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakan bu ırkın birde özelliklerini duyunca daha da bağlanacaksınız. Bu özellikleri bilmeniz sizin bakım ve diğer aşamalarda zorluk yaşamamanızı sağlar.

Bilmeniz gereken Toy Poodle özellikleri şunlardır;

Toy poodle özellikleri sayacak olursak bitiremeyiz fakat sizlere en bilinen ve en çok dikkat çeken özelliklerinden bahsedebiliriz. Peluş oyuncak gibi görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakan bu ırkın birde özelliklerini duyunca daha da bağlanacaksınız.

Kıvırcık tüylüdür ve bu tüy yapısı da pelüş oyuncak gibi görünmesini sağlamaktadır.

Tüy dökümü olmaz ve antialerjik bir ırktır. Diğer köpek ırklarına göre daha kaliteli bir kürke sahiptir.

Burun yapıları diğer köpek ırklarına göre uzundur fakat tüyleri burun kısımlarını kapatmaktadır.

Uzun bacak boyları ile atletik bir görünümleri vardır.

Standart poodle boyutu 45- 60 cm aralığındadır.

Minyatür poodle 28–45 cm aralığındadır.

Ağırlığı 2 ila 3 kilo arasındadır.

Toy poodle ırkı 15 sene kadar yaşadıkları biliniyor.

Zeka kapasitesi üst seviyedir ve eğitime açıktır.

Sahibine karşı aidiyet duygusu beslemektedir. Duygusal bir ırktır.

İlgisiz davranır ve kızarsanız depresyona girebilir.

Oyun oynama istekleri hiç bitmez desek yeri vardır.

Bu özelliklerdeki bir köpeği evinize alarak size ve çocuklarınıza yeni bir arkadaş kazandırabilirsiniz. Bu özellikler köpek sahiplenmeniz için aradığınız özellikler ise kategorimizi inceleyerek en uygun Poodle’yi sahiplenebilirsiniz.

Toy Poodle Sahiplenme Fiyatları


Zarif, hiperaktif, oldukça duygusal, evdebakıma en uygun köpek ırkıdır. Bu sebeplerle de Toy poodle fiyatları popüleritesinin de artışıyla doğru orantıda yükselmeye devam etmektedir. 
Toy poodle yavru fiyatlarına bakacak olursak 2021 yılında 8.000 ₺ ücretle sahiplenmek mümkündü.
Toy poodle fiyatları bu sene yani 2022 yılında ise pandeminin de etkisi ile genel fiyat artışı gözlemlenmiştir. Irkının özelliklerine, rengine, yetiştirildiği ruhsatlı üretim çiftliği gibi etkenlere bağlı olarak poodle fiyatları değişti. 
Soy ağacı belli, belgelerinde her hangi bir eksiklik bulunmayan ve safkan Toy poodle fiyatı 15.000 ₺ ile 30.000 ₺ arasında değişebilmektedir. 
Safkan bir Toy poodle sahiplenebilmeniz için önerilen bütçe ortalama 15.000 ₺ olduğunu bilmelisiniz.

Bu özel ırkı sahiplenmek istediğiniz zaman ödeyeceğiniz fiyat aralığı yukarıda belirttiğimiz kadar olacaktır. Sizlere daha uyguna Toy poodle sahiplendireceğini söyleyen kişilere kesinlikle güvenmeyiniz. Toy poodle fiyatları araştırırken biraz daha fazla dikkat etmeniz, istenmeyen durumların önüne geçecektir.

Toy Poodle Beslenme ve Bakımı

Poodle Toy köpekler kilo almaya müsait olan köpek türlerinden birisidir. Bu nedenle fazla beslememeli ve öğünlerine dikkat etmelisiniz. Sahipleneceğiniz köpek yavruysa 6 öğün ve yetişkinse 3 öğün beslemeniz ideal olacaktır. Ayrıca beslenme programını hazırlarken sağlık durumunu da göz önüne almalısınız. Köpeğin sağlıklı olması için ırka uygun özelliklere sahip mamaları tercih etmelisiniz. Mama ve su kaplarının temiz olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca köpekleri beslerken öğün atlamamalısınız.

Köpek ırkı bakım konusunda zorlanmayacağınız bir ırktır. Tüy dökmeyen köpekler arasında bulunmaları tüy kaynaklı sorunlar yaşamanızı önler. Ancak kıvırcık olan tüylerin dökülmemesi için günlük veya birkaç günde bir tüylerini taramanız gerekir. Bu köpeklerin kulak problemi yaşama oranları yüksektir. Bu nedenle kulaklarının temizliğini sık sık yapmalısınız. Ayrıca Poodle Toy’lar retina sorunu görülen köpeklerdir. Bu nedenle göz akıntılarını yaşamaları durumunda temiz bezlerle akıntıları silmelisiniz.

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimi köpek sahiplenme konusundan vazgeçmeye kadar götüren bir durumdur. Ancak bu ırkın tuvalet eğitimi son derece kolaydır. Köpeklerin zeki olmaları tuvalet alışkanlıklarını kısa sürede edinmelerini sağlar. Özellikle bu köpekleri yavruyken aldığınızda tuvalet eğitimini kolay bir şekilde verebilir ve ilerleyen dönemlerde tuvalet sorunu yaşamazsınız.

Toy Poodle Kaç Kilo Olmalı ?

Irk küçük köpek ırkları arasında bulunur. Bu nedenle bu köpeklerin sahip olacakları kilo aralığı en fazla 6-8 kg olmaktadır. Kilolarda köpeklerin dişi veya erkek olmasının da etkisi vardır. Genellikle dişi köpekler erkek köpeklere göre daha küçüktür.

Toy Poodle Zeka ve Kavrama Yeteneği

Poddle Toy köpekler en zeki köpek ırkları arasında yer alır. Sahip oldukları zeka seviyesinin yüksek olması onları kolay bir şekilde eğitmenize yardımcı olur. Ancak bu köpeklerin zekalarını yaramazlık ve inatçılık özelliklerinde kullanması sizi biraz zorlayabilir. Bu nedenle mutlaka sahipleneceğiniz köpeğe itaat eğitimi vermelisiniz.

Toy Poodle Kaç Aya Kadar Büyür?

Küçük köpek ırkları arasında bulunan Poodle Toy’lar 9.aya kadar hızlı büyüme gösterirler. 9.ayı tamamladıkları tarih itibariyle büyüme hızı yavaşlar. Büyümeleri maksimum olarak 28 cm’e kadar kiloları ise 8 kg’a kadar çıkabilir. Bu nedenle sahipleneceğiniz Poodle köpeğin bu standartlara sahip olacağını bilebilirsiniz.

Toy Poodle En Sık Görülen Renkleri

Toy Poodle’ler renk çeşitliliği yüksek olan köpek ırkları arasında bulunur. Bu renkler ilk ortaya çıkışlarında görülen renkler olmakla birlikte farklı ırklarla yapılan çiftleştirmelerle de ortaya çıkan renklerdir.

Bu köpek ırkını sahiplenmek istediğinizde en çok görebileceğiniz renkler şunlardır;

Siyah

Kahverengi ( Redbrown Poodle )

Koyu turuncu (kayısı)

Mavi

Gümüş

Siyah beyaz

Gri

Beyaz

Bej

Krem

Kızıl ( Red Poodle )

Bu renklere sahip olan ırktan istediğiniz tüy rengine sahip olanı seçerek sahiplenebilirsiniz. Köpek sahiplendirme ve satış sayfalarında bu renkler dışında nadir görülen renkleri de görmeniz mümkündür.

Toy Poodle Ne Kadar Mama Yer ?

Toy Poodle’lerin mama yeme oranları köpeğin yaş ve gelişimine göre değişir. Yavru köpek sahiplendiyseniz 5 öğün mama vermeniz gerekir. Köpeğiniz yeni doğmuşsa 6 haftaya kadar sadece annesinin sütünü almalıdır. Bu mümkün değilse mamayı sütle karıştırarak verebilirsiniz. Yavrularda 6 öğün mama vermeyi 3 ayı bitirmeleri itibariyle 3 öğüne indirmelisiniz.

Gelişme çağında olan köpeğiniz varsa mama vermeniz gereken öğün sayısı 3 öğün olmalıdır. Köpeğiniz yaşlı veya olgunluk çağındaysa öğün sayısını 2 ile sınırlandırmalısınız.

Köpeğinize vereceğiniz mamanın oranı ise köpeğin ağırlığına göre değişir. Eğer köpeğiniz 6-8 kg aralığındaysa günlük olarak 1 su bardağı mama vermeniz yeterli olur.

Toy Poodle Eğitimi

Poodle Toy köpekler eğitimi kolay olan köpekler arasında yer alırlar. Evde beslenmesi durumunda itaat ve tuvalet eğitimleri kolay bir şekilde verilir. Ancak sizlerin eğitim verirken sabırsız davranmamanız gerekir. Bu köpekler ayrıca şov, avcı ve bekçi köpeği olarak yetiştirilebilirler. Bu amaçlarla kullanılabilmeleri içinde gerekli olan eğitimler kolay bir şekilde verilir ve kullanım amacına uygun olarak hareket edebilirler.

Toy Poodle Tüy Döker Mi?

Toy poodle ırkı tüy dökme oranı hiç veya en az olarak ifade edilebilecek köpek ırkları arasında yer alır. Bu köpeklerin tüylerinin kıvırcık yapıda olması tüy dökme oranının az olmasına neden olur.

Toy Poodle Ev Ortamında Beslenir Mi?

Irka ait köpekler ev ortamında beslenmeye uygundurlar. Bu köpeklerin hareketli olmalarına rağmen egzersiz ihtiyaçlarının fazla olmaması ev ortamına uyum sağlamalarını kolaylaştırır. Bakımının kolay olması ve tüy dökme oranının azlığı evde sorun yaşamadan bu köpekleri beslemenizi sağlar. Ayrıca yavru haldeyken verdiğiniz tuvalet eğitimi sayesinde ev içerisinde tuvalet sorunları yaşamazsınız.

Toy Poodle Karakter Özellikleri

Toy Poodle, harika aile köpekleri yapan zeki, eğitilebilir ve sadık arkadaşlardır. Üç boyuttaki Poodle Oyuncak, en arkadaş canlısı olanıdır. Toy Poodle, aile faaliyetlerine dahil olma konusunda başarılıdır ve çok sık yalnız kalmaya tahammül etmezler. Toy Poodle'ın kendi kendine çok uzun süre bırakılırsa ayrılık kaygısı geliştirmesi uzun sürmeyecektir. Bu köpekler enerjiktir, ancak daha büyük Poodle'lara göre daha az yer ve daha az egzersiz gerektirirler. Bununla birlikte, Toy Poodlelar, apartman yaşamı için mükemmel bir seçimdir. Tüm Poodlelar gibi, Oyuncak boyut olan toy poodle da çok akıllıdır bunun yanında komutları ve hileleri yakalamakta zorluk çekmezler. Eğitilmesi kolay olsa da, bir Kaniş ile net sınırlar oluşturmak önemlidir. Aksi takdirde, üzerinize yürümeye çalışabilirler. Bununla birlikte, sınırlar erken belirlendiği sürece, Toy Poodle, rahat, iyi huylu evcil hayvanlardır.

Toy Poodle karakteristik özelliklerinde ilk önce zekalarından bahsetmek gerekmektedir. Zeka kapasitesi ile eğitime açıktır ve karakter olarak şımarık bir ırk değildir. Bu sayede eğitilebilirlik seviyesi diğer ufak ırklara göre oldukça yüksektir. Zeka kapasitesi karakterini etkilemekte ve sosyalleşmesinde de büyük rol oynamaktadır. Toy poodle ırkı sahibine karşı aidiyet duygusu ile bağlıdır. Sevecen, hareketli ve canlıdırlar.

Oyun oynayarak egzersiz ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir. Karakterlerinde ruhunda oyunculuk olan bir ırkdır. Toy poodle sahiplenmek isteyen kişilerin enerjisini bilmeli ve bu yüksek tempoya hazır olmaları gerekmektedir.

Irkı sahiplenecek olan kişilerin merak ettikleri konular arasında karakter özellikleri yer alır. Poodle köpeklerin en önemli karakteristikleri arasında kıvrak bir zekaya sahip olması bulunur. Bu zekanın sahiplerini zorlaması mümkündür. Bu köpekler insanlar ve hayvan türleriyle iyi iletişim kurabilirler. Ancak bazı durumlarda onları besleyen kişilere karşı aşırı korumacı tavır sergilemeleri de mümkündür. Oyun oynamayı ve şımarmayı severler. Bu nedenle rahatsızlık yaşamamanız için bu köpeklerin itaat eğitimlerini tam olarak vermeniz gerekir.

Toy Poodle Tüy Döker Mi?

Toy Poodle köpekler tüy dökme konusunda en avantajlı köpek ırklarındandır. Sahip oldukları tüy yapıları sayesinde tüy dökümü çok nadir görülür. Toy poodle tüy dökmeyen ve bu yönde sorun yaşatmayan en özel ırkların başında gelmektedir. Tüy dökmeyen toy poodle aynı zamanda antialerjik olarak da bilinmektedir. Bu sebeple köpeklere karşı alerjisi olan kişiler için de en ideal köpek ırkıdır. Temizlik konusunda titiz olan kişilerin de ev içerisinde rahatlıkla bakabileceği bir köpek ırkıdır. Ancak tüy dökümü sorunu yaşamamanız için köpeğiniz tüy bakımlarını haftalık veya aylık olarak yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra rahatsızlık kaynaklı tüy dökme sorunlarının yaşanabileceğini bilmeniz gerekir.

Toy Poodle kaç yıl yaşar?

Irkın yaşam süresi 12-18 yıldır. Ancak bu köpeklerinin 18 yıla kadar yaşamasında sizlerin yapacağı beslenme ve bakımını önemi vardır. Irka uygun şekilde beslenme ve bakımının yapılması bu köpeklerin yaşam süresinin artmasını sağlar.

Toy Poodle Ne Kadar Büyür?

Irka ait köpekler 28 cm uzunluğuna kadar büyüyebilen köpeklerdir. Bu uzunluk maksimum uzunluk olup yaygın olarak büyümeleri 20-28 cm şeklindedir.

Toy Poodle Koku Yapar Mı?

Sahipleneceğiniz poodle köpeğin evinizde koku yapıp yapmayacağını merak edebilirsiniz. Ev ortamına son derece uyumlu olan bu köpeklerin evde koku yapma özellikleri yoktur. Ancak bunun için köpeğin bakım ve temizliğini büyük bir titizlikle yapmanız gerekir. Böylelikle olası kokulardan kurtularak evinizde köpeğinizle keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Toy Poodle Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Toy Poddle köpekler evde yalnız bırakılabilen köpeklerdir. Ancak yalnız bırakılma süresinin uzun olmaması gerekir. Çok hareketli oldukları ve sahiplerine bağımlı oldukları için uzun süreli yalnız kalmaları psikolojik sorunlara ve agresifliğe neden olabilir. Bu nedenle bu köpekleri sahiplendiğinizde yavru köpekleri 3-5 saatten uzun olacak şekilde evde tek başlarına bırakmamalısınız. Yetişkin köpeklerde bu süre biraz daha uzun olabilir.

Toy Poodle Kaç Yaşında Çiftleşir?

Kökeni Fransa’ya dayanan bu köpekler her köpek gibi çiftleşme ihtiyacı duyarlar. Bu köpeklerin çiftleşmesi için ideal olan yaş aralığı ise 2-6 yaştır. Böylelikle köpeklerinizi farklı veya aynı ırkla çiftleştirerek yavru edinebilirsiniz.

 

Toy Poodle Kaç Yavru Doğurur?

Toy Poodle’ler küçük köpek ırkları arasında bulunur. Bu ırkların dişileri yaygın olarak 1-4 arasında yavru doğururlar. Köpeğinizin yavrularının olmasını isterseniz çiftleştirebilirsiniz. Bu yavrulara kendiniz bakabileceğiniz gibi bakımını üstlenecek bireyler de bulabilirsiniz.

Toy Poodle Kürk Özellikleri Nasıldır?

Toy Poodle özellikleri arasında kürkler de yer alır. Bu köpek cinsinin kürk yapısı kalın ve sıktır. Bu yapı sayesinde tüy dökme sorunu yaşanmaz. Ayrıca sahip olduğu kalın ve sık kürkün etkisiyle hipoalerjiktir. Bu özelliği sayesinde alerji sorunu olan kişiler tarafından rahatlıkla sahiplenilebilir. Kürkü yumuşak bir görünüme ve yapıya sahiptir. Bu nedenle peluş oyuncaklara benzetilir. Bu ismi almasında da peluş oyuncaklara benzemesinin etkisi vardır.

Toy Poodle Sahiplenmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Köpek sahiplenmek için oyuncak Poodle tercih ediyorsanız ırk hakkında bilmeniz gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler sayesinde köpeğinizin bakım, beslenme ve eğitiminde sorun yaşamazsınız.

 

Bilmeniz gerekenler şunlardır;

Köpeği sahiplendiğiniz ilk an itibariyle eğitimini vermelisiniz. Geç kalmanız itaat sorunları yaşamanıza neden olur.

Bu köpeklerin tüyleri kıvırcık olmaları sebebiyle dökülmez. Dökülme sorununun ortaya çıkmaması için tüy bakım ve taramasını zamanında yapmanız gerekir.

Köpeğinizi 3-5 saatten fazla evde yalnız bırakmamalısınız. Saatin uzaması köpeğin sinirli tavır takınmasına ve evi dağıtmasına neden olur.

Uzun süre köpeğinizin sizinle yaşamasını istiyorsanız eklem, göz ve kulak rahatsızlıklarına karşı gerekli önlemleri almalısınız.

Sahipleneceğiniz köpek yavruysa mutlaka gerekli aşılarını yaptırmalısınız.

Bu konulara ek olarak mutlaka veteriner kontrolüne köpeklerinizi götürmeli ve rahatsızlık durumunda erken önlem alınmasını sağlamalısınız. Bu konularda dikkatli olursanız sayfamızdan seçerek sahiplendiğiniz Poodle ırklarının bakımında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Toy Poodle Çocuklarla İyi Anlaşır Mı?

İnsanlarla iletişimi yüksek olan köpek ırkları arasında Toy Poodle’ler yer alır. Bu köpeklerin en önemli özellikleri arasında insanlarla iyi anlaşma yer alır. Hem yetişkin bireylerle hem de çocuklarla çok iyi anlaşarak onlarla iyi vakit geçirirler. Özellikle oyunu çok sevmeleri çocuklarla anlaşma oranlarını artırır. Eğer bir çocuğunuz varsa alacağınız Poodle onunla keyifli oyunlar oynayacak ve her iki tarafta çok mutlu olacaktır.

Toy Poodle Köpeklerde En Çok Görülen Hastalıklar

Her köpek ırkında görülebileceği gibi bu ırka sahip köpeklerde de çeşitli hastalıkların görülmesi mümkündür.

Toy poodle ırkı köpeklerde yaygın olarak görülen hastalıklar arasında şunlar vardır;

Diyabet

Eklem rahatsızlıkları

Kan bozuklukları

Kulak iltihabı

Retina tembelliği

Cilt tümörü

Katarakt

Epilepsi

Bu hastalıklardan birisinin köpeğinizde olduğunu düşünüyorsanız veteriner kontrolüne götürerek köpeğinizin tedavisinin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede köpeklerinizin daha uzun süre yanınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.