Chihuahua köpek ırkı hakkında bilinmesi gerekenler

Chihuahua fiyatları ve chiuahua köpek yavrusu

Chihuahua ya da Şivava , dünyanın en küçük türlerinden biri olan köpek ırkı.

Adını Aztek eyaleti Chihuahua'dan alır.

Ağırlığı 0,5 - 2,7 kg, omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 cm'dir.

Kulakları iridir. Postu, çeşitli renk karışımları halindeyse de Meksika'da en değerlileri açık kahverengi-beyaz renkli olanlardır.

chihuahua

Yaşam Süresi: 15/17 yıl

Köken: Meksika

Ağırlık: 1-3 kg  

Boy: 15-23 cm

Kullanım: Bekçi ve Süs Köpeği

Chihuahua Fiziksel özellikleri

Chihuahua soğuktan nefret eden köpek ırkıdır. Soğuk havlarda titremeye başlar. Soğuk havalarda bir kazak giydirilmesi önerilmektedir. Apartman hayatına uyumsağlar.

Küçük ırk köpekleri genellikle sahipleri kucak da taşımayı severler. Ama bu durum chihuahua köpek ırkı için pek uygun olduğu söylenemez. Yürütülerek günlük aktivite ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.

Düz ve kısa tüylü olanı haftada bir temizlik ihtiyacı giderilebilir. Uzun tüylü olan chihuahua yumuşak bir tarak yardımı ile her gün fırçalanması gerekmektedir. Banyo ihtiyacı karşılanırken iki cinsinde kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilmeli ve ayda bir yıkanması önerilmektedir. Kulakları sağlık açısından düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalı.

Irk orta derecede tüy döker. Kendi eşyalarına (oyuncak vb) karşı aşırı sahiplenme duygusu vardır. Oyuncaklarını kimi zaman sahiplerine de vermez. Chihuahua oldukça inatçı bir köpek ırkıdır.

chihuahua köpek ve satılık köpek fiyatları

Chihuahua Karakteri

Chihuahua iyi bir arkadaş ve dost köpeğidir. Evinizde size ayak uydurur ve sizinle birlikde yaşar. Sizin hayatınıza eşlik eder. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını istemektedir. Sevgisine sizden karşılık bekler. Hareketli oluşu ayak altında kalmadan hızlı manevralar yapmasını sağlar.

İnatçıdır ve kıskanacak derecede ailesine bağlanabilmektedir. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanmaktadır. Sahibi dışında yabancılara şüphe ile yaklaşır. Misafirlerin yanında yada yabancı bir yerde bulunduğunuzda sadece her adımında sahibini takip edip ona yakın olmak için çabalar.

Chihuahua öğrenmeye açık ve zeki bir ırk olmalarıyla eğitime açık zorlanmayacağınız ırklardandır. Doğru yöntemler ile eğitiminde başarılı olabilirsiniz. Çocuklarla normalde araları iyidir fakat kızdırıldığında ilk ısırma eğilimini çocuklarda gösterirler. Kendilerine denk görmeleri bunun sebebidir. Bu sebeple çocuğunuz var ise onunla birlikde vakit geçirip eğitiminde önem vermeniz gerekir.

Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder.

Chihuahua'nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekle anlaşabilir.

Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersize ihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması hatalı olur.