En Çok Tercih Edilen Kedi Kumu Çeşitleri

 

Kedi sahiplendiyseniz henüz minik dostunuz eve gelmeden önce bazı temel ihtiyaçlarını hazırlamanız gerekir. Bu ihtiyaçlardan biri de kedi tuvaleti ve kedi kumu ürünleridir. Kedi kumu söz konusu olduğunda tercih edilebilecek birçok farklı alternatif bulunur ve kedi kumu çeşitlerindeki bu farklılık “hangi kedi kumu türünü almalıyım?” sorusunu da beraberinde getirir. Kedi kumu seçimi sırasında kedi kumu özellikleri hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Kedi kumu farklı malzemelerden farklı özelliklerde üretilebilen bir ürün olma özelliği taşır. Dolayısıyla çeşitleri hakkında bilgi sahibi olunması seçim sürecinde hata yapılma ihtimalini minimize edecektir. Bu yazımızda en çok tercih edilen kedi kumu çeşitleri hakkında bilgi bulabilir, kaliteli kedi kumu özelliklerini yakından tanıyabilirsiniz. Öncelikle kaliteli kedi kumu ürünlerinin barındırması gereken en temel nitelikler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

 

Kaliteli Kedi Kumu Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

 

Kaliteli kedi kumu en temelinde kedilerin sağlığına zarar vermeyecek malzemelerden üretilen kedi kumu çeşitleridir. Kedilere sağlıklı ve konforlu bir deneyim sunan bu ürünler sıvıyı yüksek oranda tutma özelliğine sahip olmalıdır. Antibakteriyel nitelik taşımaları önemlidir. Evdeki istenmeyen kokuların önüne geçilebilmesi adına kokuyu hapsetme özelliğinde üretilmeleri gerekir. Unutulmaması gereken en kaliteli kedi kumları seçilse dahi kedi sahiplerine büyük bir sorumluluk düştüğüdür. Kedi kumlarının antibakteriyel özelliklerinin devamlılığının sağlanması, evdeki koku oluşumunun minimize edilebilmesi, az toz çıkarması ve titizlikleri ile nam salan kedilerin konforu için kedi tuvaletlerinin günde en az bir kere temizlenmesi gerekir. 15 günde bir de kedi tuvaletindeki tüm kumun değiştirilmesi önerilir. En çok tercih edilen kum çeşitleri kullanım kurallarına uyum sağlandığında tüm bu faydaların farklı şekillerde yaşanmasına imkan tanır.

 

Kedi Kumu Çeşitleri

 

En çok tercih edilen kedi kumu çeşitlerini granül kedi kumu, silika kedi kumu ve bentonit yani topaklanan kedi kumları olarak üç ayrı sınıfta değerlendirilebilir.

 

Silika Kedi Kumu

 

En çok tercih edilen kum çeşitlerinden biri olan silika kedi kumları kristal yapıya sahiptir. Koku kontrolü ve emicilik konusunda yüksek başarı gösteren bu türde topaklanma olmamaktadır. İdrarın zeminde birikmesini sağlayan silika kedi kumları çok minimal ölçüde toz çıkarması ile bilinmektedir. Silika kum kullanımı tercih edilmesi halinde tuvaletin her hafta tamamen boşaltılması, temizlenmesi ve yeniden kedi kumu ile doldurulması gerekir. Silika kumların en büyük avantajlarından biri ekonomik olarak uygun kabul edilmeleridir, yine de bu ürünlerin her hafta tamamen değiştirilmesinin gerekmesi kedi kumu maliyetlerinin diğer çeşitlerle benzer nitelik taşıdığı ifade edilebilir.

 

Granül Kedi Kumu

 

Buğday, mısır, çam ve arpa gibi doğal malzemelerin atıklarından üretilen granül kedi kumları, biyolojik olarak parçalanabilen materyallerden yapılır. Çevre dostu özellikler taşırlar ve geri dönüştürülebilen materyallerden üretilmeleri önemli bir avantaj olarak kabul edilir. Bu kumların koku hapsetme özelliği çok yüksek olmamakla birlikte sık temizlenme süreci ile bu durumun üstesinden gelinebilir.

 

Topaklanan Kedi Kumları

 

Bentonit kedi kumları olarak da bilinen topaklanan kedi kumları en yaygın şekilde kullanılan kum türlerinin başında gelir. Kaliteli kedi kumu çeşitleri arasında yer alan bu türün kokuyu hapsetme özelliği maksimum seviyededir. Kediler idrar yaptığında kum topaklaşır ve kum küreği ile kolay bir şekilde temizlenir. Gerek kokuyu hapsetmesi, gerek yüksek sıvı emiciliği ile bentonit kedi kumları evlerde hem kediler hem de insanlar için konforlu bir süreç sunmaktadır. Silika kumlar gibi her hafta değil 15 günde bir tamamen değiştirilmeleri önerilir. Kum ideal seviyeden az olduğunda üzerine yeni ekleme yapılarak kullanılmaya devam edilebilir. Topaklanan kedi kumları farklı koku seçenekleri ile sunulmakla birlikte kokusuz kedi kumu çeşitleri ile de sunulabilir. Bu kapsamda tercih, kedilerin kuma olan tepkisinin ölçülmesi sonucu yapılmalıdır.

 

Kedi Kumu Çeşitleri Uygun Fiyatlarla Petlebi.com’da

 

Kedilerin temel ihtiyaçlarının en uygun fiyatlarla karşılanabildiği Petlebi.com’da kaliteli kedi kumu çeşitleri bir arada! Siz de kedinizin ihtiyaçlarını ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak sağlıklı ve konforlu seçimler yapabilir Petlebi.com’daki kampanya seçeneklerinden yararlanarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Yalnızca kedi kumu çeşitlerini değil kedi kum küreği, kum torbası ve kedi kumu koku giderici ürünler ihtiyaçlarınızı da Petlebi.com’un %100 orijinal ürün garantisinden yararlanarak saniyeler içerisinde temin edebilirsiniz.