Pug köpek ırkı hakkında bilinmesi gerekenler

Pug özellikleri  veya mops, Çin kökenli bir süs köpeği ırkı. Kırışık bir yüze, basık bir burna ve sarmal bir kuyruğa sahiptir. Farklı renklerde görülebilen kısa ve parlak bir kürkü; iyi gelişmiş, kaslı ve köşeli bir vücudu vardır. Pug cinsi köpekler, küçük boyuna ve karakterine istinaden multum in parvo olarak tanımlanır. 

Pug fiyatları bu özelliklere göre belirlenmektedir.

Pug köpek fiyatı : 2500 TL -  3500 TL arasında değişmektedir. 

Bilimsel adıCanis lupus familiaris

Ortalama yaşam süresi12–15 yıl

Kariyerine başladığı yerÇin

KarakteriUysal, İnatçı, Alımlı, Akıllı, Sosyal, Oyuncu, Sessiz, Dikkatli

Renk SıkalasıSiyah, Fawn, Kayısı Rengi, Silver Fawn

BoyutErkek: 30 cm (Omuz başından), Dişi: 25 cm (Omuz başından)

 

Pug köpek ırkı Karakteristikleri

Pug cinsi köpekler, küçük boyuna ve karakterine istinaden multum in parvo (boyundan büyük) olarak tanımlanırlar.  Her ne kadar pugların 18. yy.daki görüntüsü uzun ve ince olsa da günümüzde köşeli, tıknaz bir gövdeye; derin bir göğse ve iyi gelişmiş kaslara sahiptirler. Pugların kulaklarında iki farklı belirgin biçim görülür: gül ve düğmeGül kulaklar, standard düğme biçimine nazaran daha küçüktür ve kulağın ön kısmı başın yan tarafına doğru düşer. Düğme çeşidi kulaklara sahip puglar tercih edilir. Bacaklar son derece güçlü, düz ve orta uzunluktadır. Omuzlar kısmen düşüktür. Topuk kemikleri orta yükseklikte ve güçlüdür. Ayakları ne bir tavşanınki kadar uzun, ne de bir kedininki kadar yuvarlaktır. İyi ayrılmış parmaklara ve siyah tırnaklara sahiptir. Alt dişler genellikle üsttekilerine oranla daha uzundur.

pug köpek

Kürk ve renk

Yumuşak, parlak kürkleri açık kahverengi, kayısı rengi, gümüş ya da siyah olabilir. Ayrıca daha az görülen, kürkü tümüyle beyaz olan pug cinsi de mevcuttur. Bu cins puglar, kürklerinin rengini üretme ya da albinizm yolu ile alırlar.  Gümüş renk kürk çok açık renk renkli kürk ve kısmi siyah kılların varlığı ile belirlenir. Gümüş pugların başlarının rengi genellikle son derece siyah olmakla birlikte, koyu esmer yüzleri ve kara ön ayakları arasında pek belirgin bir ayrım mevcut değildir. Başın arka bölümünden kuyruğa doğru uzanan siyah bir çizgi vardır.[5] Kuyruk genellikle kalça üzerine doğru kıvrılır.

Pug Köpek

Sürekli ilgi isteyen, genellikle agresif olmayan puglar, çocuklu aileler için uygundur. Cinsin geneli çocuklara bayılır ve onlarla oynayabilecek kadar güçlüdür. Sessiz ve uysal olabildikleri gibi sahiplerinin ruh haline göre canlı ve muzip de davranabilirler. İyi bir bekçi köpeği olabilirler. Her zaman tetiktedirler ve bazen çok havlarlar.

pug yavrusu

 

Pug köpek kökeni

 

Shang Hanedanı (M.Ö. 400'den önce) Çinli hükümdarlar için kucak köpeği olarak yetiştirilmişlerdir. Eskiden Lo-Chiang-Sze ya da Foo (puginkilere benzer büyük gözleri ile birer ejderhaya dönüşmüş seramik foolar) olarak bilinirlerdi. Pug benzeri köpeklerin Konfüçyüs tarafından "kısa ağızlı köpek" olarak belgelenmesi M.Ö. 551'e kadar gider.  Lo-sze ya da erken puglar günümüzün modern Pekingeselerinin atası olabilirler. Pug'ın popülaritesi önce Pugların Budist rahipler tarafından tutulduğu Tibet'e, ardından Japonya'ya ve son olarak da Avrupa'ya yayılmıştır.  Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang'ın puglar hakkındaki tüm kayıtları, parşömenleri ve sanat eserlerini, M.Ö. 221 ile 210 arasında süren yönetimi sürecinde bir zamanda yakmış olmadı nedeniyle Pugların kesin kökeni bilinmemektedir.

Aslan köpekler ya da fo köpekler olarak da anılan Çinli fu köpekleri, önlerine yerleştirildikleri tapınakların bekçileri ve heykelleri olarak düşünülmüşlerdi. Bu heykellerin yüzleri, Tibetli SpanielLhasa apsoPekinese ve pug gibi Oryantal kısa-yüzlü köpekleri yansıtmaktadır.

pug fiyat

 

Pug Köpek Irkı Sağlık problemleri

 

Pugların büyük ve anlamlı bakışlara sahip gözleri ile birlikde uzun bir dili ve kırışık bir yüzü vardır. Kırışıklara iyi bakılmaması ciddi sağlık sorunlarına yıl açabilmektedir. Bu sebeple özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pugların uzun burunları ve belirgin kaş kemerleri olmadığından, proptozizkornea yırtılması ve ağrılı göz kapaklarının içe kıvrılması gibi göz rahatsızlıklarına meyillidirler. Küçük solunum yolları sebebiyle nefes alma zorluğu çekmelerinin yanı sıra, dilleri üzerinden buharlaşma aracılığı ile sıcaklık kontrolünü verimli bir şekilde yapamazlar. Bir pagın normal vücut sıcaklığı 38 °C (100 °F) ila 39 °C (102 °F) arasındadır. Eğer vücut ısısı 41 °C (106 °F) çıkarsa, kendilerini serinletebilmeleri mümkün olmaz ve oksijen gereksinimleri en üst düzeye çıkar. Bu gibi durumlarda hiç zaman kaybetmeden vücut ısılarının düşürülmesi gerekmektedir. Vücut sıcaklığının 42 °C (108 °F) olması durumunda iç organları hücresel seviyede parçalanmaya başlar ki bu durum uzun dönemli sağlık problemlerine ve hatta ölüme bile yol açabilir.

Hareketsiz bir yaşam süren puglar obozite rahatsızlığına meyillidirler ancak düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile bu durumun önüne geçilebilir. İngiltere köpek kulübü anketine göre Pugların ortalama ömrü 12 senedir.