Süs Köpeği

İnsanın en iyi arkadaşının bir köpek olduğu ifadesini tartışmak imkansızdır. Ama "en iyi" kelimesini yepyeni bir düzeye taşıyan süs köpeklerdir. Bu evcil hayvanlar, evinde tatlı ve komik bir arkadaş isteyenler için vazgeçilmezdir. Bu tür köpekler avlanmak veya hizmet etmek için tasarlanmamıştır. Genellikle evcil hayvan olarak kullanılırlar.

Süs Köpeği Tarihi

Antik çağlardan beri (MÖ 3000 yıldan fazla), süs köpekleriinsanlarla birlikte yaşadı ve onlar için eğlence görevi gördü. Genellikle zenginlik ve yüksek sosyal statü sembolü olarak sergilendiler. 

Sahipleri genellikle köpeklerle kucaklarında veya ellerinde portrelerde tasvir edildi. Tazılar bu tür ırklara aitti. Bazı ırklar avcılık ve bekçi köpeklerinin azalması sonucu ortaya çıkmıştır. Sıçanları yakalamak ve yuvalarda çalışmak için genellikle küçük köpekler kullanılırdı. Yorkshire teriyerlerininataları çiftçilerle yaşadı ve sıradan insanlardan gelen köpekler olarak kabul edildi. Bugün sosyal olayların yıldızları haline geliyorlar. Genel olarak, dekoratif köpek grubunun temsilcileri nüfusun tüm kesimleri arasında oldukça popülerdir.

Süs Köpekleri Genel Özellikleri

Küçük bir köpek seçerken sadece dış görünüşüne değil aynı zamanda bu kategorinin özelliklerine de odaklanmanız gerekir. Süs köpekleri girişken, sevecen, bakımda iddiasızdır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için harika oyun arkadaşları olurlar. Çok küçük bir dairede bile tutmak kolaydır. Küçük köpekler ortama çabucak alışırlar, genel akrabaları gibi saatlerce yürüyemezler. Kolayca iletişim kurarlar ve kucağınızda oturmayı veya kanepede uyumayı severler.

Süs Köpeği Çeşitleri

Uluslararası sınıflandırmasına göre, süs köpekleri dokuzuncu grup "Dekoratif ve Yoldaş Köpekler" içinde yer alır. En yaygın ırklar; Yorkshire Terrier, Kaniş, Chihuahua, Cavalier King Charles, Bichon Frise, Pekingese, JapaneseChin, Pomeranian'dır.

Süs Köpeği Özellikleri

Süs köpeklerinin çoğu kompakt boyuttadır (omuzlarda ortalama 20-30 cm). Hem uzun hem düz ya da kıvırcık kısa tüylere sahip olabilirler. 

Süs köpekleri genellikle çok meraklı oyuncu ve girişkendir. Genellikle müdahalecidirler ve sahiplerinden dikkat ve sevgi beklerler. Her zaman yanlarında olmak isterler. Bu nedenle erken eğitim onların kolayca sosyalleşmelerine ve aile yaşam tarzına alışmalarına yardımcı olur. Atalarının oldukça aktif olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle her köpek hoşgörülü ve sevecen olmayacaktır. Buna bireysel bir yaklaşım uygulamak önemlidir. Genel olarak süs köpekleri; arkadaş canlısı ve insanlara derin bir sevgi duyan eğlenceli yaratıklardır.

Süs Köpeği Bakımı

Süs köpeği sahibi; boyutu ve hafifliği göz önüne alındığında, ona nasıl bakılacağını bilmelidir. Köpeği büyük ve sert kuru yiyeceklerle beslemeniz önerilmez, ancak onu bir şeyler çiğneme fırsatından mahrum etmemelisiniz. Kucak köpeği için eğitim ve komutları takip etme yeteneği çok önemlidir. Bu cins hareketi sevdiği için kesinlikle evcil hayvanınızla birlikte yürümelisiniz. Süs köpekleri kedilerle iyi geçinir.

Süs Köpeği Fiyatları

Ev köpekleri herhangi bir iş yapamasalar da bir insanın yanında olmayı, enerjiyi paylaşmayı ve pozitif olmayı severler. Süs köpeği fiyatları en düşük 4.000 TL'den başlayarak cinse ve safkan oluşuna göre 50.000 TL'ye kadar çıkabilir.